Rozliczanie czasu pracy kierowców

Rozliczanie czasu pracy kierowców

Prowadzisz firmę transportową, ale nie wszystkim musisz zajmować się samodzielnie. Zleć fachowcom rozliczenie czasu pracy kierowców i nie martw się o zmiany w przepisach poszczególnych Państw, do których wysyłasz swoją flotę. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm transportowych, dlatego na bieżąco śledzimy wszelkie prawne niuanse. Dzięki temu nasi klienci mogą zająć się rozwojem swojego biznesu, zamiast błądzić w papierologicznych labiryntach.

Czas pracy kierowcy

Kodeks pracy określa prawa, na których pracodawca może zatrudniać pracowników. Kierowca jest o tyle wyjątkowym zawodem, że jego czas pracy nie jest tak łatwo rozliczyć jak przeciętną pracę na etacie. Do czasu pracy kierowcy wlicza się nie tylko czas prowadzenia pojazdu, ale również czas załadunku i rozładunku, utrzymania pojazdu w czystości, postojów, czy nawet pełnienie dyżuru. Co więcej istnieje szereg aktów prawnych, które regulują dopuszczalny czas pracy w określonych okolicznościach.

Rozliczanie czasu pracy kierowców

Rozliczanie czasu pracy kierowców prowadzone jest m.in. na podstawie wydruków z tachografów oraz innych dokumentów ewidencyjnych. Należy jednak dokładnie znać aktualne przepisy, aby do czasu pracy zaliczyć tylko te godziny, które zostały przepracowane zgodnie z obowiązującym prawem. Należy także pamiętać o limitach czasu pracy i obowiązkowych odpoczynkach, które zgodne muszą być nie tylko z ustawą o czasie pracy kierowcy, ale przede wszystkim z normami czasu pracy według rozporządzenia (WE) 561/2006.

Czas pracy kierowców w krajach UE

Rozliczając czas pracy kierowców należy pamiętać także o zmianach w prawie państw UE i innych, do których kierujesz swoją flotę. Jedną z nowszych zasad obowiązujących na terenie Unii Europejskiej jest tzw. pakiet mobilności, który reguluje szereg obowiązków nałożonych na firmy transportowe podróżujące m.in. przez Niemcy, Włochy, Francję czy Austrię. Pakiet mobilności dotyczy także kwestii rozliczenia czasu pracy i wprowadza w tym zakresie nowe regulacje. To jeden z powodów, dla których warto zlecić rozliczenie czasu pracy kierowców firmie zewnętrznej, która się w tym specjalizuje i niczego nie przeoczy.

Skontaktuj się już teraz!

Masz pytanie? Chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji!

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz zapytania.